Sprawdź nas:

Polityka Prywatności

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

04 grudnia 2023

Część 1. 11 dni na Florydzie. Nasza objazdówka.

Hej!

Dzisiaj przychodzimy do Was z postem na temat Florydy i tym samym rozpoczynamy serię artykułów z USA. Pojawi się tutaj również relacja z Zachodniego Wybrzeża, także jeżeli interesuje Was ten temat to bądźcie czujni! 

Na Florydzie spędziliśmy 11 dni w listopadzie tego roku. Szukaliśmy kierunku, który nie jest bardzo intensywne trekkingowo, bo Tomek był po operacji kolana, a szkoda by nam było odpuścić górską wycieczkę. Dodatkowo, miejsca, w którym w listopadzie będzie jeszcze dobra pogoda na zwiedzanie, będzie się go dało w miarę kompleksowo zwiedzić, w ciągu tych 10-11 dni i podróż nie będzie bardzo długa (tak jak na przykład do Patagoniii, gdzie mieliśmy 4 loty, a całość podróży trwała ponad 35 godzin), bo nie chcieliśmy tracić wiele czasu z tych 11 dni na dojazd. Jako, że bardzo polubiliśmy się z USA to pierwszą destynacją spełniającą te warunki, która przyszła nam do głowy była właśnie Floryda i na niej stanęło. Niewątpliwym plusem był również fakt, że z Kennedy Space Center planowane były w tym czasie starty rakiet. Tomek od dziecka interesuje się kosmosem, więc nie mogliśmy odpuścić takiej okazji!

To teraz do rzeczy - poniżej dajemy Wam listę miejsc wartych uwagi w tym słonecznym stanie. Zaczniemy od tych bardziej popularnych:

  • Miami - metropolia położona na wschodnim wybrzeżu Florydy. Niezwykle popularna wśród turystów (rocznie ponad 14 mln) - część z nich nie wyjeżdża poza Miami przez cały swój pobyt w tamtych rejonach. 70% słonecznych dni w roku i średnie temperatury nie spadające poniżej 23 stopni skutecznie ich przyciąga. Miasto kolorów i kontrastów - usłyszycie w nim zarówno tyle samo hiszpańskiego co angielskiego, bo wielu mieszkańców (bo według statystyk jest to niemal połowa!) pochodzi z Ameryki Łacińskiej i słabo mówią po angielsku. Jest nawet dzielnica “Little Havana”, gdzie możecie poczuć prawdziwy, kubański klimat. Wypocząć można na Miami Beach, które jest pełne luksusowych hoteli oraz plaż.

  • Orlando - to miasto parków rozrywki - a w nie Amerykanie potrafią naprawdę dobrze! Znajdziecie tutaj Disney World, Universal Studios, SeaWorld, Gatorland oraz Legoland. My w Orlando byliśmy również w Amway Center na meczu NBA - Orlando Magic grało przeciwko Los Angeles Lakers. Gospodarze wygrali, a nam udało się spotkać Marcina Gortata, który grał kiedyś dla zespołu z Orlando.

  • Kennedy Space Center - około godzinę samochodem od Orlando na wschód znajduje się Centrum Kosmiczne, z którego startują wyżej już wspomniane rakiety. To stąd ruszała wyprawa na Księżyc i inne wyprawy w kosmos! Mega nas to ekscytowało i uważamy, że to jedna z niewielu unikatowych rzeczy na Florydzie, której nie znajdziecie nigdzie indziej! Kennedy Space Center czynne jest od 9 do 17/18 i polecamy przeznaczyć cały ten czas na zwiedzanie. Eksponatów jest mnóstwo - są oryginalne rakiety, symulator lotu w kosmos, filmy 3D w sali kinowej, można też dotknąć kawałka Księżyca czy porozmawiać z astronautą! Polecamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jeżeli chodzi o podziwianie startu rakiety to najbardziej polecany jest Port Canaveral.

  • Key West - przenosimy się na południe Florydy. A właściwie to do punktu najbardziej wysuniętego punktu na południe w całym kontynentalnym USA. Jest to miasteczko położone najbliżej Kuby - bliżej jest stąd do Havany niż do Miami! Leży ono na archipelagu Florida Keys, który na mapie wygląda trochę jak półwysep, ale półwyspem nie jest;) Są to wysepki, które Amerykanie połączyli długimi mostami. Key West słynie głównie z pięknej architektury - znajdziecie tu mnóstwo kolorowych domków - nowe tworzone są w podobnym stylu, co daje niesamowity klimat! Będąc na miejscu warto przespacerować się po mieście, odwiedzić dom Hemingway’a oraz przejść się do portu czy spróbować lokalnego przysmaku Key Lime Pie.

  • Everglades National Park - najlepsze miejsce na podziwianie aligatorów w ich naturalnym środowisku. Trzeci co do wielkości park narodowy w USA. Znajduje się niedaleko Miami, zdecydowanie można połączyć go ze zwiedzaniem miasta. Ekosystem Everglades tworzą lasy namorzynowe, mokradła i wolno płynące rzeki pośród których bytują tropikalne ptaki, aligatory i wiele innych gatunków zwierząt. Najbardziej popularnym sposobem zwiedzania parku jest wycieczka airboat-em. Bagna Everglades są na tyle płytkie, że normalna łódka z silnikiem w wodzie nie dałaby rady tamtędy popłynąć. UWAGA: Airboaty nie wypływają z okolic Visitor Center. Aby do nich dotrzeć wpiszcie w Google Maps “Everglades Safari Park”. Całość trwa około 40 minut. Potem jest jeszcze czas na pokaz aligatorów i przejście się pomostami.

To by było na tyle jeżeli chodzi o te najpopularniejsze atrakcje Florydy. Po te mniej oczywiste sięgnijcie do kolejnego postu, który już niedługo również się tutaj pojawi!