Sprawdź nas:
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.
Wizytę w Parku Narodowym Torres del Paine należy planować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, szczególnie jeżeli planujemy realizację kilkudniowego trekkingu W-trek. Ale zacznijmy od początku. Położony w chilijskiej części Patagonii Park Narodowy Torres del Paine nazywany jest ósmym cudem świata. I zupełnie nas to nie dziwi, bo tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach, a sam Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Monumentalne góry w połączeniu z turkusowymi, polodowcowymi jeziorami zrobiły na nas tak piorunujące wrażenie, że zgodnie stwierdziliśmy, że to najpiękniejsze miejsce na Ziemi jakie mieliśmy okazję odwiedzić.
Zwiedzić Park można na wiele sposobów. Najbardziej popularnym z nich jest realizacja już wyżej wspomnianego W-treka. Standardowo zajmuje on 4-5 dni i wymaga pokonania niecałych 80 kilometrów. Dłuższą wersją, mniej popularną, jest zrobienie O-treka, czyli nieco rozszerzonej wersji W-treka. Ten trekking ma 130 kilometrów i zajmuje około 8 dni. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzecie, trzeba z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zarezerwować noclegi na campingach, ponieważ rozchodzą się jak świeże bułeczki. Nie ma niestety innej opcji, bo spanie “na dziko” jest w Parku zakazane.
Inną opcją jest zrobienie W-treka na raty. Wymaga to codziennego dojeżdżania do Parku z Puerto Natales. Jest to jednak dosyć wymagające, ponieważ miasteczko to jest oddalone od Parku o 100 kilometrów, a dojazd w jedną stronę zajmuje 1,5 godziny. Drogi również nie pomagają - znajdziecie tam dużo dróg szutrowych. Z Puerto Natales odjeżdża codziennie wiele autobusów do Parku, tak więc jest to opcja dla niezmotoryzowanych. Na zwiedzanie Torres del Paine przeznaczcie co najmniej 3 dni. Jeden dzień na wycieczkę do Lago Grey, jeden na Las Torres Base i ostatni na ogólne zwiedzenie punktów widokowych.
Aby zwiedzić Park należy się dobrze przygotować, ponieważ panują w nim bardzo wymagające warunki. Wiatr potrafi wiać z prędkością nawet 160 km/h, przy czym również często pada, a temperatury, nawet w lato, potrafią spadać w okolice 0 stopni. Warto zatem wyposażyć się w odpowiednią odzież - przede wszystkim nieprzemakalna warstwa wierzchnia z Gore-Texu (dotyczy to zarówno kurtki, spodni jak i butów trekkingowych), ciepła odzież termiczna (bardzo polecamy z wełny merino), czapka, rękawiczki, oddychające skarpetki. Taka odzież sprawi, że nie przemokniecie, a co za tym idzie - nie zmarzniecie na patagońskich trekkingach. Jeżeli chcecie nocować w Parku pamiętajcie również o jedzeniu liofilizowanym - co prawda przy campingach są sklepy, ale słabo zaopatrzone. Można kupić suchy prowiant taki jak makaron czy ryż, można napić się również kawy, ale i tak lepiej być odpowiednio zaopatrzonym na starcie. Namioty, śpiwory czy naczynia campingowe można wypożyczyć w Puerto Natales.
Na terenie Parku możecie spotkać wiele ciekawych zwierząt. Przede wszystkim władze Chile pracują nad odrodzeniem populacji pum. Jednak, żeby je spotkać trzeba mieć dużo szczęścia - nam udało się je zobaczyć ostatniego dnia tuż przed wyjazdem z terenu Parku. Dwie zaspane pumy siedziały niedaleko drogi i wylegiwywały się na słoneczku. I tak jak szanse na spotkanie tych dzikich kotów są raczej niskie, tak z 100% pewnością możemy powiedzieć, że uda Wam się spotkać guanaco. I to prawdopodobnie zaraz po wylądowaniu w Patagonii, bo występują one dosyć powszechnie i trzeba na nie uważać prowadząc samochód. W Torres del Paine możecie również zaobserwować wiele gatunków ptaków.
Park najlepiej jest odwiedzić w okresie letnim, a zatem od grudnia do lutego. To wtedy jest tam najcieplej, a dzień trwa najdłużej, ale jednocześnie jest najwięcej turystów. Warto zatem rozważyć również miesiące wiosenno-jesienne takie jak listopad czy marzec, w których pogoda jest jeszcze/już dobra, a nie ma takich tłoków.
Jeżeli chcielibyście więcej informacji na temat nie tylko samego Parku Narodowego Torres del Paine, ale również całej Patagonii to zapraszamy do zakupu naszego e-booka, który już bardzo niedługo trafi do sprzedaży. Znajdziecie w nim dużo więcej praktycznych porad, które pomogą Wam się przygotować do wyprawy, ciekawostek i wskazówek. Dostarczamy Wam gotowe plany podróży, listę niezbędnych rzeczy do zabrania, mówimy na jakich stronach dokonać rezerwacji czy zakupić bilety. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu na naszym Instagramie @adventures.after.work